Історія UNIMA

UNIMA (Union Internationale de la Marionnette (фр), International Puppetry Association (англ) Офіційна назва українською — Міжнародна Спілка діячів театру ляльок. Це найстаріша та найобсяжніша міжнародна громадська організація, яка об’єднує лялькарів всього світу.

Міжнародну спілку лялькарів засновано у 1922 році в Празі (Чехія). Іноді установчим з’їздом УНІМА вважається Празька міжнародна виставка чеського та зарубіжних театрів ляльок, на якій 20 травня 1929р. за ініціативи представників театрів ляльок Австрії, Болгарії, Німеччини, Чехії, Румунії, СРСР, Франції, та Югославії, було створено Міжнародну Спілку діячів театрів ляльок.

УНІМА є афільованою структурою ЮНЕСКО. Головна мета UNIMA – сприяння розвитку театру ляльок задля дотримання прав людини, таких, як право на мир, свободу й розвиток, сприяння міжнаціональному та міжкультурному спілкуванню. Задля цієї мети UNIMA об’єднує усі можливі види театру анімації, як сучасні, так і традиційні.

Штаб-квартира УНІМА знаходиться у м.Шарлєвіль-Мезьєр (Франція). На засіданні Ради УНІМА в червні 2002 року в Атланті (США) було ухвалено рішення про святкування 21 березня Міжнародного Дня Лялькаря. У Асоціації існує як колективне (на рівні окремих театрів ляльок), так і персональне (на рівні окремих діячів театру ляльок) членство.

UNIMA об’єднує понад 60 національних осередків, зокрема і Український Національний Центр Міжнародної Спілки діячів театру ляльок UNIMA-УКРАЇНА.

Хоча у 1958 році в Москві при СТД було створено Радянський центр Міжнародної спілки діячів театру ляльок, але офіційний вступ лялькарів СРСР до UNIMA відбувся лише у 1960 році.

З 1958 по 1987 рік Український центр UNIMA очолював Віктор Андрійович Афанасьєв, народний артист України, віце-президент Радянського центру UNIMA, директор та художній керівник Харківського обласного театру ляльок ім. Н.К.Крупської.

Після проголошення незалежності України, у 1992 році при Спілці театральних діячів України було утворено Український національний центр UNIMA. Президентом було обрано народного артиста України, художнього керівника Київського муніципального академічного театру ляльок Сергія Івановича Єфремова, який керував центром до 2009 року, і залишився його почесним Президентом.

З 2009 по 2015 рік Президентом українського центру UNIMA був Леонід Петрович Попов, заслужений артист України, професор, завідувач кафедри акторського мистецтва та режисури театру ляльок Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого. Нині почесний президент “UNIMA-Україна”.

З травня 2015 року президент “UNIMA – Україна” Брижань Сергій Миколайович, заслужений діяч мистецтв України, головний режисер Хмельницького академічного обласного театру ляльок.

Сьогодні ВГО “UNIMA-Україна” об’єднує 20 міських осередків, 32 професійних театри комунальної і приватної форми власності. Це понад 250 персональних членів, провідні майстри театру ляльок України, актори, режисери, художники, театрознавці, історики театру ляльок, викладачі творчих навчальних закладів, і всі, хто підтримує мистецтво граючої ляльки. На превеликий жаль, у 2014 році після анексії Росією Криму, і захоплення Донецька і Луганська «УНІМА-Україна» втратила три місцевих осередка. В зоні окупації залишилися Донецький, Луганський і Сімферопольський театри ляльок.